Çevre mühendisi olmak yada ol(a)mamak?!

Şimdi bu başlık ve bu yazıyı neden yazıyorum diyeceksiniz. O noktaya değineceğim tabikide. İlk önce söylemem gerekir ki başlık için  William Shakespeare‘den esinlendim. Ne gerek vardı demeyin ustayı hatırlatayım istedim bir şekilde; neydi o meşhur söz “To be or not to be: that is the question” yani “Olmak yada olmamak: işte bütün mesele bu”.

Bizim meselemiz ne peki çevre mühendisi olmak yada ol(a)mamak mı sadece? Çok fazla karmaşaya girerek saçmalamayı düşünmüyorum ama çok uzun zamandır paylaşmak istediğim birkaç resim ve düşüncem vardı ve herkesle paylaşmak bu güne kısmetmiş diyeyim lafı fazla uzatmadan.

Çevre Mühendisliği katında bulunan ve içinde sadece atık pil sıfatı kazanmış olan pillerin olması gereken kutu. Fakat üstüne parmak basmak istediğim konu ise içinde neden atık pil yerine atık kağıtlar var????

Çevre Mühendisliği katında bulunan ve içinde sadece atık pil sıfatı kazanmış olan pillerin olması gereken kutu. Fakat üstüne parmak basmak istediğim konu ise içinde neden atık pil yerine atık kağıtlar var????

İşte o kutunun bir görüntüsü daha... Yorum sizin...

İşte o kutunun bir görüntüsü daha... Yorum sizin...

Bu da sadece atık kağıt için özel olarak konulmuş bir geri dönüşüm kutusu. Fakat ne hikmetse içinde plastik şişe, diğer ambalaj atıkları ve çöp olarak değer gören şeyler var. Arkadaşlar afedersiniz ama bu kutu sadece kağıt atıkları için!!!! Ve bu kutu Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği 1. ve 2. sınıf dersliklerinin girişinde bulunuyor. Kutudan 1 metre kadar ötede çöp tenekesi var!

Bu da sadece atık kağıt için özel olarak konulmuş bir geri dönüşüm kutusu. Fakat ne hikmetse içinde plastik şişe, diğer ambalaj atıkları ve çöp olarak değer gören şeyler var. Arkadaşlar afedersiniz ama bu kutu sadece kağıt atıkları için!!!! Ve bu kutu Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği 1. ve 2. sınıf dersliklerinin girişinde bulunuyor. Kutudan 2 metre kadar ötede çöp tenekesi var!

İşte kutuya yakın çekim bir görüntü...

İşte kutuya yakın çekim bir görüntü... Her şey ortada

Yani her şey ortada aslında. Ne desem nasıl bir şeyler söylesem bilmiyorum. Yalnız şöyle bir şey olmuştu: ÇMO 3. Öğrenci Kurultayı 25-26 Nisan tarihlerinde okulumuzda yapıldı ve orada geçen bir tartışmada “Çevre mühendisi öğrencisiyiz ve ilerde mühendis olacağız ama biz birer çevreci miyiz yada olmalı mıyız?” işte buna benzer bir söylem vardı. Ülkemizde bu bilinçsizlik varken ve eğitimli üniversite öğrencisi olarak hele hele çevre mühendisliği öğrencsi olarak biz bu fotoğraflarda yapılmış davranışların mimarı olursak vay halimize…

Böyle bir birey olarak yaşıyorsam Çevre Mühendisi olmama ne gerek var derim ben kişisel olarak 🙂

Tags: , , ,

8 Responses to “Çevre mühendisi olmak yada ol(a)mamak?!”

 1. Birkan dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş önder ;)) bloğun hayırlı olsun rss alıyorum takip edicem seni kolay gelsin…

 2. Recep Önder dedi ki:

  Sağol Birkan 🙂 Elimden geldiğince paylaşmaya çalıştım. Takip etmeye devam… Saol, sanada kolay gelsin 🙂

 3. kübra dedi ki:

  recepp waLLa bn o kutuya hiç pet şişe atmadım şimdi bn ii bi çewrecimiyim yanee :D:D

 4. Recep Önder dedi ki:

  yani:) evet az biraz iyi bir çevreci hanuru var sende Kübra:)

 5. ilayda dedi ki:

  tşk edrm. 😀

 6. ilayda dedi ki:

  çok tşk edrm ödevimi yapabildimm 😀

 7. melis dedi ki:

  teşekürler bana yardımcı oldun sağlun by

 8. mahmut dedi ki:

  bu kağıttan geri dönüşüm kutularının fiyatları ne kadar bilen var mı arkadaşlar bilen varsa bu adrese ulaşsın:unutabilsem_010@hotmail.com

Leave a Reply