Küresel iklim değişikliği…

Küresel ısınmayı neredeyse hergün bir yerlerden duyuyoruz ama en önemlisi o artık bizim vazgeçilmez bir parçamız konumuna geldi. Basit olarak kötü bir şey olduğunu herkes öğrendi ama gerçekte bizi nerelere sürüklediğini biliyormuyuz? Acaba insanoğlu kendi eliyle yarattığı bu canavarın ne kadar ileri gidebileceğini biliyor mu? Hiç sanmıyorum!

Bizlere gerekli olan bilinçli olmayı öğrenmek. Ama bakıyorum ki hala umursamaz tavırlara devam ediyoruz.” Çevre mühendisi olmak yada ol(a)mamak?!” adlı yazımda bazı şeylere değinmiştim ve okursanız ne demek istediğimi az biraz anlayabilirsiniz. Yüksek eğitim değil ihtiyacımız olan; doğru olanı yapmamızı sağlayacak basit ve uygulanabilir pratik küçük şeyler sadece.

Biz bu doğanın birer parçasıyız fakat bize verilen nimet olan aklımızı dünyamızı tüketmek üzerine daha çok çalıştırdığımız için tükenmeye başladığımızı ya daha yeni yeni fark ediyoruz ki bunu sadece kendine değilde dışarda olup bitenlere değer verenler varıyorlar. Diğerleri mi? Onlar hayatlarını yaşadıklarını zannediyorlar ama duvara tosladıklarını daha bilmiyorlar.

Yazma becerimin çok ta iyi olmadığının farkındayım ama önemli bir amaç için biraz uzunca ve aklımı gecenin bu geç saatinde soğukta titrerken biraz daha fazla zorlayarak, güzel bir sonuca etkisi olacağını düşünmek beni klavyenin tuşlarına daha istekli ve sert basmam konusunda dürtüklüyor. Neyse toparlamam gerekirse Blog Action Day 2009 yani 2009 Blog Hareket Günü için bir şeyler karalıyorum… Seçilen konu ise Climate Change/İklim Değişikliği.

2009 Blog Hareket Günü

2009 Blog Hareket Günü

Küresel İklim Değişikliği ile ilgili yazılacak çok şey var ama nerden başlayıp nereden bitirmem gerektiğini tam olarak bilmiyorum ve açıkçası çokta bilgili olduğumda söylenemez sanırım.

Size kişisel olarak önerim sadece şu na için şu olur diyebileceğim ne var diye düşününce geçtiğimiz Mayıs ayında ortaya çıkarttığımız(ben ve sınıf arkadaşlarım) Çevre Bilinci Platformu‘nu yada sizin bildiğiniz daha değerli bir kaynaktan edindiğiniz bilgileri özümseyerek uygulamaya geçirin ve fark yaratmak için bir adım atmış olun.

Peki bu adamlar neden İklim değişikliği konusunu ele almışlar derseniz buyrun bi göz atın. Benden şimdilik bu kadar:)

Neden İklim Değişimi?

İklim değişimi hepimizi etkiliyor ve yaşadığımız çevreden daha fazlasını tehdit altında bırakıyor. Açlığa, sellere, savaşlara ve 150 milyon mülteciye sebep olma ihtimali var.

İklim değişimi konusunun aciliyeti ve önümüzdeki Ekim ayında Kopenhag’da gerçekleşecek uluslararası iklim müzakereleri göz önünde bulundurulduğunda, blog dünyasının iklim krizine tutarlı bir çözüm bulunmasında milyonlarca insanın desteğini toplamak gibi spesifik bir imkanı bulunuyor.

Şu an, gidişatın değişmesi için en iyi şansımız.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply